CRCW08051M50JNEC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Stackpole Electronics Inc
Direct
Stackpole Electronics Inc
Bourns Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
1.5 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08051M50JNEC
DigiKey Part Number
CRCW08051M50JNEC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08051M50JNEC
Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW08051M50JNEC Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)