CC1808JKNPOCBN470 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 8.126
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Upgrade
KEMET
47 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
CC1808JKNPOCBN470
DigiKey Part Number
CC1808JKNPOCBN470-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1808JKNPOCBN470
Description
CAP CER 47PF 1KV C0G/NPO 1808
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC1808JKNPOCBN470 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)