1808AA470JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
47 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
1808AA470JAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM42ACG3A470JYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808AA470JAT2A
Description
CAP CER 47PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)