821KD14-OP10 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 390
Eaton - Electronics Division
820 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
821KD14-OP10
DigiKey Part Number
13-821KD14-OP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821KD14-OP10
Description
VARISTOR 820V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
157J
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V