821KD07-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 773
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
820 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
821KD07-F
DigiKey Part Number
13-821KD07-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821KD07-F
Description
VARISTOR 820V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
52J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V