431KD14-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 260
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 14
In Stock: 0
In Stock: 0
430 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
431KD14-OTB
DigiKey Part Number
13-431KD14-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KD14-OTB
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V