390KD05J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
39 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
390KD05J-FTR
DigiKey Part Number
13-390KD05J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD05J-FTR
Description
VARISTOR 39V 250A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
640 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V