390KD05J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
39 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
390KD05J-F
DigiKey Part Number
13-390KD05J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD05J-F
Description
VARISTOR 39V 250A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.2J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
640 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V