301KD20-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
300 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
301KD20-OTR
DigiKey Part Number
13-301KD20-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD20-OTR
Description
VARISTOR 300V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
136J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V