301KD14-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
300 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
301KD14-OTB
DigiKey Part Number
13-301KD14-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD14-OTB
Description
VARISTOR 300V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
77J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
670 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V