271KD14-FP10TR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 213
In Stock: 0
270 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
271KD14-FP10TR
DigiKey Part Number
13-271KD14-FP10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KD14-FP10TR
Description
VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
740 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V