201KD20-O is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 38
In Stock: 0
200 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
201KD20-O
DigiKey Part Number
13-201KD20-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201KD20-O
Description
VARISTOR 200V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
95J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V