151KD07J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
150 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
151KD07J-F
DigiKey Part Number
13-151KD07J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151KD07J-F
Description
VARISTOR 150V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
15J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
330 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
125 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V