121KD07-TB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
121KD07-TB
DigiKey Part Number
13-121KD07-TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KD07-TB
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
7.8J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V