VJ0603Y562MXBAP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
5600 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y562MXBAP
DigiKey Part Number
VJ0603Y562MXBAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y562MXBAP
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Y562MXBAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)