T95R227K010HSAL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | T95R227K010HSAL-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T95R227K010HSAL |
Description | CAP TANT 220UF 10% 10V 2824 |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2824 (7260 Metric) 55mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T95R227K010HSAL Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2824 (7260 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code R |
Voltage - Rated 10 V | Ratings COTS |