BFC238361152 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
TDK
1500 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238361152
DigiKey Part Number
BFC238361152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238361152
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)