TL4051A12IDBZTG4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 6.250
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 4.969
Datasheet
Similar
In Stock: 961
Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.225V V ±0.1% 12 mA SOT-23-3
SOT-23-3
TL4051A12IDBZTG4
DigiKey Part Number
TL4051A12IDBZTG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4051A12IDBZTG4
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TL4051A12IDBZTG4 Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
20µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.225V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
12 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%