VLS3015ET-6R8M-CA
DigiKey Part Number
445-16724-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16724-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16724-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3015ET-6R8M-CA
Description
FIXED IND 6.8UH 1.05A 216 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.05 A 216mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
920mA
DC Resistance (DCR)
216mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)