FK28X7R2A102KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 490
Datasheet
In Stock: 48
In Stock: 0
In Stock: 500
In Stock: 429
In Stock: 882
In Stock: 378
In Stock: 41
In Stock: 615
Direct
KEMET
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK28X7R2A102KN000
DigiKey Part Number
445-FK28X7R2A102KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X7R2A102KN000
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X7R2A102KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)