FG26C0G2J102JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 430
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3.279
Datasheet
In Stock: 11.712
In Stock: 378
1000 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG26C0G2J102JNT00
DigiKey Part Number
FG26C0G2J102JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26C0G2J102JNT00
Description
CAP CER 1000PF 630V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG26C0G2J102JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)