FK26X7R2E473KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 465
Direct
Murata Electronics
In Stock: 455
Direct
Murata Electronics
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.047 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK26X7R2E473KN000
DigiKey Part Number
445-FK26X7R2E473KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R2E473KN000
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X7R2E473KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)