FK24X7R2A104KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 12.299
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK24X7R2A104KN006
DigiKey Part Number
FK24X7R2A104KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X7R2A104KN006
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24X7R2A104KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)