FG26C0G2E223JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 281
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 375
0.022 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG26C0G2E223JNT00
DigiKey Part Number
FG26C0G2E223JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26C0G2E223JNT00
Description
CAP CER 0.022UF 250V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG26C0G2E223JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)