C2012X5R1A105M/1.25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 13.838
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 6.437
Datasheet
In Stock: 960
In Stock: 497
1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
C2012X5R1A105M/1.25
DigiKey Part Number
445-7649-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X5R1A105M/1.25
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012X5R1A105M/1.25 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)