C1608X5R1E475M080AC
DigiKey Part Number
445-9040-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9040-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9040-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R1E475M080AC
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X5R1E475M080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)