C1005JB1E104M050BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 7.344
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 113.650
Datasheet
0.1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric)
C1005JB1E104M050BC
DigiKey Part Number
445-10951-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005JB1E104M050BC
Description
CAP CER 0.1UF 25V JB 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005JB1E104M050BC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)