C1005JB0J155M050BB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 14.791
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 9.966
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 192
1.5 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric)
C1005JB0J155M050BB
DigiKey Part Number
445-10879-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-10879-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005JB0J155M050BB
Description
CAP CER 1.5UF 6.3V JB 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005JB0J155M050BB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)