C1005JB1A155M050BC
DigiKey Part Number
445-10901-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-10901-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005JB1A155M050BC
Description
CAP CER 1.5UF 10V JB 0402
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005JB1A155M050BC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)