B72210S2301K361 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 17.870
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 955
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210S2301K361
DigiKey Part Number
495-77592-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77592-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S2301K361
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V