B72210S0301K392 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 24.341
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 44
Image for B72210S0301K392 is not available
B72210S0301K392
DigiKey Part Number
495-B72210S0301K392TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0301K392
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
470 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
47J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V