B43888G9106M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.479
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 11.774
Datasheet
Rubycon
In Stock: 70
Rubycon
In Stock: 100
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 910
In Stock: 554
KEMET
In Stock: 892
New at DigiKey
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
B43888G9106M000
DigiKey Part Number
495-B43888G9106M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43888G9106M000
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43888G9106M000 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C