EEU-ED2G100
DigiKey Part Number
P13540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2G100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-ED2G100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C