B43858G2476M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Surge
Nichicon
In Stock: 362
Nichicon
New at DigiKey
47 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858G2476M000
DigiKey Part Number
495-B43858G2476M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858G2476M000
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43858G2476M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
590 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C