B43548C5227M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
In Stock: 144
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 48
Rubycon
In Stock: 34
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 400
Nichicon
In Stock: 237
Surge
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43548C5227M060
DigiKey Part Number
495-B43548C5227M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43548C5227M060
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43548C5227M060 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Impedance
540 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C