EKMM451VSN221MA30S
DigiKey Part Number
565-EKMM451VSN221MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN221MA30S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM451VSN221MA30S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6016 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C