EKHS501VSN221MA30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 45
Datasheet
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHS501VSN221MA30S
DigiKey Part Number
565-EKHS501VSN221MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHS501VSN221MA30S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHS501VSN221MA30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7446 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C