VLS252012T-2R2M1R3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 50.462
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 4.320
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.3 A 155mOhm Max 1008 (2520 Metric)
VLS252012T-2R2M1R3
DigiKey Part Number
445-3670-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012T-2R2M1R3
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 155 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS252012T-2R2M1R3 Models
DC Resistance (DCR)
155mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Obsolete
Type
Wirewound
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A