D53RV25C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sensata-Crydom
In Stock: 7
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 1
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) 3PST-NO (3 Form A) Module
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
D53RV25C
DigiKey Part Number
CC2400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D53RV25C
Description
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D53RV25C Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 530 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Tube
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C