GCMX020A120B2B1P
DigiKey Part Number
1560-GCMX020A120B2B1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX020A120B2B1P
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 102A
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 102A (Tc) 385W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 50A, 20V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 20mA
Packaging
Tray
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
241nC @ 20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6500pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
385W (Tc)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
102A (Tc)