GCMX040A120B2B1P
DigiKey Part Number
1560-GCMX040A120B2B1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCMX040A120B2B1P
Description
1200V, 40M SIC MOSFET HALF BRIDG
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 56A (Tc) 217W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 40A, 20V
Manufacturer
SemiQ
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120nC @ 20V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3200pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
217W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
56A (Tc)