CFM-7020V-229-300-20
DigiKey Part Number
CFM-7020V-229-300-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-7020V-229-300-20
Description
FAN AXIAL 70X20MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 27.0 CFM (0.756m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-7020V-229-300-20 Models
Category
Noise
30.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.54 W
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Weight
0.132 lb (59.87 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.064A
Air Flow
27.0 CFM (0.756m³/min)
Voltage Range
8 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C