CFM-7015C-240-357-20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 191
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 25.7 CFM (0.727m³/min) 3 Wire Leads
CFM-7015C-240-357-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-7015C-240-357-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-7015C-240-357-20
Description
DC AXIAL FAN, 70 MM SQUARE, 15 M
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-7015C-240-357-20 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
35.7dB(A)
Series
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
15.50mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
25.7 CFM (0.727m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C