CFM-7020V-226-360-20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 191
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 70mm L x 70mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 23.5 CFM (0.658m³/min) 3 Wire Leads
Fan Bearing Types – Weighing the Pros and Cons
CFM-7020V-226-360-20
DigiKey Part Number
CFM-7020V-226-360-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-7020V-226-360-20
Description
FAN AXIAL 70X20MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CFM-7020V-226-360-20 Models
Category
Noise
26.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.23 W
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 70mm L x 70mm H
Weight
0.132 lb (59.87 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.051A
Air Flow
23.5 CFM (0.658m³/min)
Voltage Range
8 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C