80ZLH180MEFCG412.5X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 25
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.000
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
180 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
80ZLH180MEFCG412.5X16
DigiKey Part Number
80ZLH180MEFCG412.5X16-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLH180MEFCG412.5X16
Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80ZLH180MEFCG412.5X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
487.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
130 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C