80ZLH180MEFC12.5X16
DigiKey Part Number
1189-3047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLH180MEFC12.5X16
Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
80ZLH180MEFC12.5X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
487.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
130 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C