EKZN800ELL181MK16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 25
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
180 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN800ELL181MK16S
DigiKey Part Number
565-4114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN800ELL181MK16S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN800ELL181MK16S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
572 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C