200MXC680MEFC22X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 208
Nichicon
In Stock: 141
Datasheet
In Stock: 177
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 229
Similar
In Stock: 0
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
200MXC680MEFC22X45
DigiKey Part Number
200MXC680MEFC22X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MXC680MEFC22X45
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200MXC680MEFC22X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.625 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C