DNFR18250FIB-KD
DigiKey Part Number
298-DNFR18250FIB-KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNFR18250FIB-KDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR18250FIB-KD
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Wire Gauge
18-22 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Color
Red
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.180" (4.57mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)