DNF18-250FIB-3K
DigiKey Part Number
298-DNF18-250FIB-3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF18-250FIB-3KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIB-3K
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Features
Butted Seam
Gender
Female
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)